קטנוע או אופנוע: איך מחליטים לפי שימוש, רישיון, אחסון ועלות

4 דקות קריאהפורסם 03.11.2026המומחים שלנו

תוכן העניינים11 נושאים

קטנוע או אופנוע: ההחלטה נופלת על ארבע שאלות, לא על טעם. לאן נוסעים ביום רגיל, איזו דרגת רישיון יש או תהיה, כמה אחסון והגנה ממזג האוויר צריך, ומה כל אחד עולה בחודש אחרי הביטוח והטיפולים. בישראל התשובה הנפוצה היא קטנוע: לפי דו׳׳ח איגוד לשכות המסחר לשנת 2025, על כל אופנוע שנמכר נמכרו שני קטנועים. אבל הממוצע לא רוכב במקומכם. במאמר: ארבע השאלות, שני זוגות מהקטלוג של ריינג׳ אופנועים באותו רישיון, ומה בודקים באולם.

שאלה 1: לאן נוסעים

נסיעה יומית בעיר, עד 20 ק׳׳מ לכיוון, עם חניה ברחוב ושקית קניות בדרך הביתה, היא הסיפור של הקטנוע. אין מצמד בפקק, יש תא לקסדה ורצפה או תא לקניות, ומגן הרגליים חוסם חלק מהרוח ומהגשם. נסיעה בין-עירונית קבועה, סוף שבוע בכבישי הצפון, או רכיבה שהיא תחביב ולא רק תחבורה, הם הסיפור של האופנוע: גלגלי 17 אינץ׳, משקל שמחולק נמוך, ותנוחה שנותנת שליטה במהירות ובפניות.

יש גם אמצע. קטנועי קרוסאובר וקטנועי 300 עם גלגלים גדולים יותר נוסעים בנוחות בבין-עירוני, ואופנועים קטנים עם תנוחה זקופה מסתדרים בעיר. ההחלטה היא על מה אתם עושים ברוב הימים, לא על הטיול השנתי.

שאלה 2: מה הרישיון מאפשר

הרישיון קובע את הרשימה לפני כל שיקול אחר. דרגת A2 פותחת את קטנועי ה-125 ואת האופנועים הקטנים באותו הספק; דרגת A1 פותחת את קטנועי ה-300 והמקסי-סקוטרים לצד האופנועים הבינוניים; ודרגת A פותחת הכל. מה כל דרגה מאפשרת, מאיזה גיל, ואיך עוברים ביניהן, מוסבר במדריך הרישיון. הנקודה לכאן: בכל דרגה יש גם קטנוע וגם אופנוע, ולכן הרישיון לא מכריע את השאלה, הוא רק מצמצם אותה.

ב-A2, למשל, עומדים זה מול זה ימאהה Nmax 125 ו-ימאהה MT-125: אותו יצרן, אותה דרגה, 12.2 מול 14.9 כ׳׳ס, 132 מול 138 ק׳׳ג, מושב של 770 מול 810 מ׳׳מ, ומחיר של 23,985 מול 30,985 ש׳׳ח. הפער במחיר הוא המצמד, ההילוכים והשלדה של אופנוע.

קטנוע ואופנוע באותה דרגה: A2

YAMAHA Nmax 125 YAMAHA Nmax 125 YAMAHA MT125 YAMAHA MT125
נפח מנוע (סמ"ק) 125 סמ״ק 125 סמ״ק
כוח סוס 12.2 כ"ס 14.9 כ"ס
גובה מושב 770 מ"מ 810 מ"מ
משקל יבש 132 ק"ג 138 ק"ג
נפח דלק 7.1 ליטר 10 ליטר
מחיר ₪23,985 ₪30,985

שאלה 3: אחסון, מזג אוויר ותפעול

קטנוע מנצח בשלושה דברים יומיומיים. אחסון: תא מתחת למושב שמקבל קסדה, ולפעמים רצפה שטוחה לתיק. הגנה: מגן רגליים ושמשה שעוצרים חלק מהרוח, מהגשם ומהלכלוך, וזה ההבדל בין להגיע לעבודה עם מכנסיים יבשים או לא. תפעול: וריאטור בלי מצמד ובלי הילוכים, אז היד השמאלית והרגל השמאלית פנויות, והזינוק מהרמזור אוטומטי.

אופנוע מנצח במה שלא רואים בחניה. גלגלים גדולים יותר שסולחים לבורות, מרכז כובד נמוך יותר, בלמים חזקים יותר ברוב הדגמים, ותנוחה שמאפשרת לעמוד על הרגליות. האחסון מגיע רק עם ארגז, וההגנה ממזג האוויר רק עם ביגוד, ועל זה יש מדריך לרכיבה בגשם. ומי שלא רוצה מצמד בכלל יכול לבחור גם אופנוע אוטומטי, ועל זה יש מדריך האופנועים והקטנועים האוטומטיים. ההילוכים הם עניין של כמה שבועות, ומי שלומד אותם על כלי קל מוכן לכל כלי שיבוא אחריו, כמו שמוסבר במדריך האופנוע למתחילים.

שאלה 4: כמה זה עולה בחודש

המחיר בקטלוג הוא ההתחלה. ההחזר המשוער רשום על כל רשומה, עם מימון של 100% ממחיר הכלי לכל מי שוועדת האשראי מאשרת, מגיל 18 עם רישיון נהיגה. מעליו יושבת הוצאה שלא תלויה בשאלה קטנוע או אופנוע, אלא בנפח המנוע: ביטוח החובה, שמחושב לפי מדרגות נפח, גיל וותק, ומוסבר במדריך הביטוח. לכן קטנוע 300 ואופנוע 300 משלמים ביטוח דומה, וקטנוע 125 משלם פחות משניהם.

הטיפולים כן שונים. קטנוע מחליף רצועת הנעה ומשקולות וריאטור, אופנוע מחליף שרשרת וגלגלי שיניים ומשמן שרשרת כל כמה מאות ק׳׳מ. מה בודקים בכל אחד לפני כל רכיבה, כל חודש ובכל טיפול, יש במדריך התחזוקה. צמיגים: לקטנוע גלגלים קטנים שההחלפה שלהם עולה פחות, ולאופנוע צמיגי 17 אינץ׳ שמחזיקים לרוב יותר ק׳׳מ.

הזוג השני: A1, 300 מול 300

ב-A1 ההשוואה הפוכה במחיר. ימאהה XMAX 300 הוא 292 סמ׳׳ק ו-27.93 כ׳׳ס, 183 ק׳׳ג, מושב של 795 מ׳׳מ ומיכל של 13.2 ליטר, ב-41,985 ש׳׳ח. ימאהה MT-03 הוא 321 סמ׳׳ק ו-41.9 כ׳׳ס, 166 ק׳׳ג, מושב של 780 מ׳׳מ ומיכל של 14 ליטר, ב-38,985 ש׳׳ח. כאן הקטנוע יקר יותר, כבד יותר ופחות חזק, ומה שהוא מוכר הוא הנוחות: תא לשתי קסדות, שמשה, רצפה, ובלי מצמד. האופנוע מוכר שליטה ו-14 כ׳׳ס נוספים ב-3,000 ש׳׳ח פחות.

קטנוע ואופנוע באותה דרגה: A1

YAMAHA XMAX 300 YAMAHA XMAX 300 YAMAHA MT03 YAMAHA MT03
נפח מנוע (סמ"ק) 292 סמ"ק 321 סמ"ק
כוח סוס 27.93 כ"ס 41.9 כ"ס
גובה מושב 795 מ"מ 780 מ"מ
משקל יבש 183 ק"ג 166 ק"ג
נפח דלק 13.2 ליטר 14 ליטר
מחיר ₪41,985 ₪38,985

שני הזוגות מראים את אותו דבר: בתוך אותה דרגת רישיון, קטנוע ואופנוע עולים בערך אותו דבר בביטוח, ומה שמשתנה הוא על מה משלמים, נוחות ואחסון מצד אחד, שליטה והספק מצד שני. מי שמתלבט בין דגמים ספציפיים ימצא במדריך הבחירה את אותן ארבע שאלות על רמת הדגם.

ומה עם חדש מול משומש

השאלה קטנוע או אופנוע מתערבבת לפעמים עם שאלה אחרת, חדש או יד שנייה. קטנוע עבודה משומש עבר לרוב הרבה ק׳׳מ בעיר, עם הרבה התנעות קרות ובלימות, ואופנוע משומש עבר לפעמים נפילה שאין לה סימן על הפלסטיק. בשני המקרים הבדיקה היא אותה בדיקה, במדריך לקניית אופנוע יד שנייה, ובקטלוג היד שנייה של ריינג׳ יש משני הסוגים, עם החזר משוער על כל כרטיס.

מה בודקים באולם

על הקטנוע: לפתוח את המושב עם הקסדה שלכם ביד ולראות שהיא נכנסת; לעמוד עם שתי רגליים ולבדוק את הרצפה; לשבת ולראות איפה הברכיים מול מגן הרגליים. על האופנוע: להרים אותו מהרגלית הצדדית, כי 166 ק׳׳ג מרגישים אחרת מ-183 כשהם גבוהים; ללחוץ על המצמד ולראות שהידית מגיעה לאצבעות; לשבת ולבדוק כפות רגליים על הרצפה. ובשניהם, ללכת לנסיעת מבחן, כי הרגליים מחליטות דברים שהטבלה לא.

סיכום

קטנוע או אופנוע נקבע לפי לאן נוסעים, מה הרישיון מאפשר, כמה אחסון והגנה צריך, ומה עולה בחודש. בתוך אותה דרגה הביטוח דומה, הקטנוע קונה נוחות והאופנוע קונה שליטה. בקטלוג של ריינג׳ אופנועים יש את שני הסוגים בכל דרגה, מ-Nmax 125 ו-MT-125 ב-A2 ועד הזוגות הגדולים, ואת ההחלטה האחרונה עושים באולם במבצע חורב 11, פתח תקווה, או ב-*6047 ובוואטסאפ 050-7272971.

שאלות נפוצות על קטנוע או אופנוע

מה עדיף למתחיל, קטנוע או אופנוע?
תלוי במסלול היומי ובכוונות. לנסיעה עירונית עם חניה ברחוב וקניות בדרך, קטנוע: בלי מצמד, עם אחסון והגנה מהרוח. למי שיודע שהוא רוצה אופנוע גדול בעוד כמה שנים, אופנוע קל כבר עכשיו, כדי ללמוד הילוכים על כלי סלחן.
האם הביטוח על קטנוע נמוך יותר מאשר על אופנוע?
ביטוח החובה מחושב לפי מדרגות נפח מנוע, גיל וותק, לא לפי סוג הכלי. קטנוע 300 ואופנוע 300 משלמים ביטוח דומה; קטנוע 125 משלם פחות משניהם כי הוא במדרגה נמוכה יותר. המדרגות במדריך הביטוח באתר.
איזה רישיון צריך לקטנוע ואיזה לאופנוע?
אותן דרגות לשניהם: A2 לקטנועי 125 ולאופנועים קטנים, A1 לקטנועי 300 ולאופנועים בינוניים, A לכל השאר. בכל דרגה יש גם קטנוע וגם אופנוע, ולכן הרישיון מצמצם את הבחירה אבל לא מכריע אותה.
מה ההבדל בתחזוקה בין קטנוע לאופנוע?
קטנוע מחליף רצועת הנעה ומשקולות וריאטור, ואופנוע מחליף שרשרת וגלגלי שיניים ומשמן שרשרת כל כמה מאות ק׳׳מ. לקטנוע גלגלים קטנים שההחלפה שלהם עולה פחות, לאופנוע צמיגי 17 אינץ׳ שמחזיקים לרוב יותר. שאר הבדיקות דומות.
כמה עולה קטנוע לעומת אופנוע באותו רישיון?
ב-A2, ימאהה Nmax 125 עולה בקטלוג 23,985 ש׳׳ח ו-MT-125 30,985 ש׳׳ח. ב-A1, XMAX 300 עולה 41,985 ש׳׳ח ו-MT-03 38,985 ש׳׳ח. כלומר אין כלל: ב-125 הקטנוע במחיר הנמוך יותר, ב-300 האופנוע. המימון הוא 100% ממחיר הכלי לכל מי שוועדת האשראי מאשרת.
כמה קטנועים נמכרים בישראל לעומת אופנועים?
לפי דו׳׳ח איגוד לשכות המסחר לשנת 2025, כפי שפורסם בינואר 2026, כשני שלישים מהכלים החדשים היו קטנועים ושליש אופנועים, כלומר שני קטנועים על כל אופנוע.

הדגמים במאמר

מחיר והחזר חודשי מעודכנים מהקטלוג.

עוד מהמגזין

לכל המאמרים

ייעוץ חינם לרכישת אופנוע חדש

שלח פרטים ונציגי המכירות שלנו ישמחו לסייע לך בבחירת הרכב הבא שלך!

שתף באמצעות

מוזמנים לעקוב אחרינו גם ברשתות החברתיות ״ריינג׳ אופנועים - Range Motorcycles"

20 מאמרים לקריאה

מגזין ריינג׳ אופנועים

במגזין ריינג' תמצא טיפים חכמים לרכישת אופנוע או קטנוע, מדריכי מימון וליסינג, סקירות דגמים ועדכוני שוק שיעזרו לך לקבל החלטות מדויקות ובטוחות יותר.

רוצה לקבל הצעה משתלמת מריינג׳?

נציגי השירות שלנו ישמחו לסייע לך בבחירת האופנוע הבא שלך ולהעניק לך את חווית הרכישה השקופה והנעימה ביותר, אנו זמינים עבורך לכל שאלה!