תוכן העניינים9 נושאים
קטנוע 300 עד 400 סמ׳׳ק הוא הכלי של מי שנוסע כל יום גם מחוץ לעיר: מספיק הספק לעקיפה בכביש מהיר, מספיק משקל ליציבות ברוח צד, ועדיין רישיון A1 ולא A. בקטלוג של ריינג׳ אופנועים יש היום 25 קטנועים בנפח הזה, מ-30,985 ש״ח ועד 65,180 ש״ח, והטבלה למטה מסדרת שישה מהם לפי חמישה מספרים מהרשומה: הספק, גובה מושב, משקל, מיכל דלק ומחיר. אחריה, איך קוראים אותה לפי הדרך שאתם עושים בבוקר.
למה 300 עד 400, ולא 250 או 500
שתי מדרגות קובעות את הקטגוריה. הראשונה היא הרישיון: כל 25 הדגמים הם A1, עד 47.46 כ׳׳ס, ואת זה מסביר מדריך הרישיון. השנייה היא הביטוח. בתעריף הבסיס של הפול לאוקטובר 2026, ביטוח חובה לקטנוע 250 עולה כמעט כמו ל-125, ומעל 250 סמ׳׳ק המחיר קופץ ביותר מ-2,200 ש״ח בשנה, לפי מדריך הביטוח. מי שעובר מ-250 ל-300 משלם את המדרגה הזאת, ומקבל תמורתה את ההספק והגודל שהופכים כביש בין-עירוני לנסיעה רגועה.
ובכל זאת זו הקטגוריה שהישראלים בוחרים. לפי סיכום המכירות של מגזין מוטו לשנת 2025, כשליש מהקטנועים שנמכרו בישראל היו בנפח 251 עד 500 סמ׳׳ק, פי שלושה מהקטנועים בנפח 126 עד 250. הקטנוע הנמכר בישראל באותה שנה היה ימאהה XMAX 300, ואחריו הונדה ADV350.
הטבלה: שישה קטנועים מהקטלוג
שישה דגמים שיש להם ברשומה את כל המספרים, לפי סדר המחיר. המספרים מתעדכנים עם הקטלוג.
שישה קטנועי 300-400 מול המספרים
QJMOTOR FORT 4.0
|
VOGE SR4
|
YAMAHA XMAX 300
|
ZONTES 368G
|
Aprilia SR GT 400
|
|
|---|---|---|---|---|---|
| נפח מנוע (סמ"ק) | 350 סמ"ק | 350 סמ"ק | 292 סמ"ק | 367.6 סמ"ק | 399 סמ״ק |
| כוח סוס | 33 כ"ס | 34 כ"ס | 27.93 כ"ס | 38.8 כ"ס | 36 כ״ס |
| גובה מושב | 775 מ”מ | 775 מ"מ | 795 מ"מ | 795 מ"מ | 820 מ״מ |
| משקל יבש | 195 ק”ג | 205 ק"ג | 183 ק"ג | 198 ק"ג | 186 ק״ג |
| נפח דלק | 13.5 ליטר | 12.8 ליטר | 13.2 ליטר | 17.5 ליטר | 12 ליטר |
| מחיר | ₪31,985 | ₪37,900 | ₪41,985 | ₪41,900 | ₪42,990 |
מה רואים בטבלה. קיו.ג׳יי מוטור FORT 4.0 הוא נקודת הכניסה: 350 סמ׳׳ק, 33 כ׳׳ס, מושב 775 מ׳׳מ, 31,985 ש״ח, החזר חודשי החל מ-880 ש״ח. ווג SR4 מביא 34 כ׳׳ס ו-205 ק׳׳ג ב-37,900 ש״ח. ימאהה XMAX 300 הוא מדד הקטגוריה: 292 סמ׳׳ק, 27.93 כ׳׳ס, 183 ק׳׳ג, מושב 795 מ׳׳מ, מיכל 13.2 ליטר, 41,985 ש״ח; סקרנו אותו במאמר נפרד. זונטס 368G הוא הקרוסאובר: 38.8 כ׳׳ס, מיכל 17.5 ליטר, 198 ק׳׳ג, 41,900 ש״ח, וגם לו יש סקירה. אפריליה SR GT 400: 36 כ׳׳ס, 186 ק׳׳ג, מושב 820 מ׳׳מ, 42,990 ש״ח. והונדה ADV350: 28.8 כ׳׳ס, 186 ק׳׳ג, ABS לפי הרשומה, 45,268 ש״ח.
הדרך שלכם קובעת איזו שורה חשובה
כביש מהיר כל בוקר. שתי שורות: הספק ומשקל. 28 כ׳׳ס ב-XMAX 300 וב-ADV350 מספיקים לשיוט ולעקיפה; 33 עד 39 כ׳׳ס ב-FORT, ב-SR4, ב-SR GT 400 וב-368G נותנים את אותה עקיפה עם פחות מאמץ ובעלייה. ומשקל של 183 עד 205 ק׳׳ג הוא מה שמחזיק את הקטנוע ישר כשמשאית חולפת. בקטגוריה הזאת המשקל הוא יתרון בכביש, והחיסרון שלו מורגש רק בחניה.
עיר ופרברים עם קטע בין-עירוני קצר. כאן המושב והמשקל הם ההכרעה, ובכיוון ההפוך: 775 מ׳׳מ ב-FORT וב-SR4, ו-770 מ׳׳מ בסאן יאנג ג׳ויריד 300 (186 ק׳׳ג, 30,985 ש״ח), מול 820 מ׳׳מ ב-SR GT 400. רוכב שמגיע מקטנוע 125 ירגיש את המעבר ל-183 ק׳׳ג ומעלה בעיקר בדחיפה אחורה מהחניה, לא ברכיבה.
נסיעות ארוכות. המיכל. 11.5 עד 13.2 ליטר ברוב הקטגוריה, 17.5 ליטר ב-368G ו-16 ליטר בסאן יאנג ADX 300. ההבדל בין 11.7 ל-17.5 ליטר הוא תחנת דלק אחת פחות בשבוע של נסיעות, בלי לחשב טווח, כי הצריכה תלויה ברוכב וביום. ומיגון הרוח, שלא רשום באף רשומה: משקף מתכוונן הוא ההבדל בין שעה על כביש 6 בשקט לשעה עם רוח בקסדה, ובודקים אותו באולם בישיבה.
קטנוע מנהלים מול קרוסאובר
בתוך הקטגוריה יש היום שני סגנונות, ושניהם בטבלה. קטנוע המנהלים הקלאסי, XMAX 300, פורזה 350, SR4, FORT 4.0, בנוי סביב כביש: רצפה סגורה עם מנהרה, משקף גדול, מושב רחב, גלגל קדמי 15 אינץ׳. הקרוסאובר, 368G, SR GT 400, ADX 400, ADV350, לוקח את אותו מנוע ושם אותו על מתלים ארוכים יותר, מרווח גחון גדול, גלגל קדמי 16 או 17 אינץ׳ וצמיגים דו-שימושיים. במבחן של מגזין מוטו מאוקטובר 2025 על ה-368G ובמבחן שלו על ה-ADX 400 מאותו חודש, שני הכלים תוארו כקטנועים שעולים מדרכות ושבילים מהודקים בלי דרמה, אבל נשארים כלי כביש בכל מה שמעבר לזה.
מה זה אומר לבחירה: אם הדרך שלכם כוללת כביש משובש, מדרכות ושביל עפר למגרש חניה, הקרוסאובר סולח יותר. אם הדרך היא אספלט מהיר, קטנוע המנהלים נותן יותר מיגון רוח ולרוב גם מושב נמוך יותר. ההבדל במחיר בין השניים בקטלוג קטן, ולכן ההכרעה היא על הדרך ולא על התקציב. לפי מגזין מוטו, במחצית הראשונה של 2026 ה-368G היה הקרוסאובר הנמכר בישראל, לפני ה-ADV350, וה-XMAX 300 נשאר הנמכר בקטנועי המנהלים.
מה הטבלה לא מראה
בלמים ואלקטרוניקה. שדה הבלמים ברשומה מציין ABS ב-ADV350, ב-SR4, ב-FORT 4.0, בפיאג׳ו בוורלי 400 וב-Joymax Z+ 300, ולא מציין אותו בדגמים אחרים שהיצרן מצייד בו, כמו XMAX 300, שלפי ימאהה מגיע עם ABS ובקרת אחיזה. הרשומה לא תמיד מלאה, ולכן בודקים בעמוד הדגם ושואלים באולם. אחסון: אף רשומה לא רושמת כמה קסדות נכנסות מתחת למושב, ובקטנוע שנוסע לעבודה זה המספר של כל יום. מביאים את הקסדה לאולם.
גרסאות. חלק מהדגמים קיימים בשתי רמות גימור או בשני גדלים: ימאהה טריסיטי 300 הוא ה-XMAX על שלושה גלגלים, 239 ק׳׳ג ו-45,985 ש״ח; ווג SR450X הוא ה-SR4 בגרסת קרוסאובר של 398 סמ׳׳ק עם 42 כ׳׳ס; וסאן יאנג מקסים 400 הוא קטנוע המנהלים של סאן יאנג מעל ה-ADX. כל אחד מהם הוא רשומה נפרדת עם המספרים שלו.
כמה זה עולה בחודש, מעבר להחזר
ההחזר החודשי בטבלה, 880 עד 1,240 ש״ח בששת הדגמים, הוא השורה הראשונה, והוא הערכה להשוואה בלבד: עד 100% מימון בכפוף לאישור ועדת האשראי, מגיל 18 עם רישיון נהיגה. השורה השנייה היא ביטוח החובה, שבמדרגת 251 עד 345 סמ׳׳ק עומד בתעריף הבסיס על 7,458 ש״ח בשנה לפי מדריך הביטוח, כ-620 ש״ח בחודש לפני ההתאמות של גיל וותק, ובנפח 346 עד 590 גבוה מעט יותר. השלישית היא טיפולים לפי ספר הרכב, לפי מדריך התחזוקה. במאמר על ההבדל בין 125 ל-300 בחודש עשינו את החשבון המלא.
סיכום
קטנוע 300 עד 400 נבחר לפי הדרך: הספק ומשקל לכביש המהיר, מושב ומשקל לעיר, מיכל ומשקף לנסיעות ארוכות, וקרוסאובר או מנהלים לפי האספלט. ששת הדגמים בטבלה, מ-FORT 4.0 ב-31,985 ש״ח ועד ADV350 ב-45,268 ש״ח, מכסים את כל הטווח, וכל 25 הדגמים יושבים בקטגוריית הקטנועים בקטלוג. יושבים על שניים-שלושה באולם במבצע חורב 11, פתח תקווה, ומי שמגיע מקטנוע קטן יותר מכניס אותו בטרייד-אין. *6047, ובוואטסאפ 050-7272971.
שאלות נפוצות על בחירת קטנוע 300-400
איזה רישיון צריך לקטנוע 300 או 400?
כמה עולה ביטוח חובה לקטנוע 300?
מה ההבדל בין קטנוע מנהלים לקטנוע קרוסאובר?
מה הקטנוע הנמכר בישראל בקטגוריה הזאת?
כמה שוקל קטנוע 300, ואיך זה מורגש?
איזה קטנוע 300-400 מתאים לרוכב נמוך?
הדגמים במאמר
מחיר והחזר חודשי מעודכנים מהקטלוג.






