קטנוע 125, 250 או 300: שלוש מדרגות, ומי צריך לעלות

5 דקות קריאהפורסם 04.11.2026המומחים שלנו

תוכן העניינים8 נושאים

ההבדל בין קטנוע 125, 250 ו-300 ביום-יום הוא שלוש מדרגות שלא נופלות באותו מקום: הרישיון משתנה פעם אחת, בין 125 ל-250; הביטוח משתנה פעם אחת, בין 250 ל-300; וההספק עולה בכל מדרגה. 125 הוא הכלי של העיר ברישיון A2 מגיל 16. 250 הוא ה-300 בביטוח של 125. ו-300 הוא הכביש הבין-עירוני בלי מאמץ. במאמר: מה כל מדרגה נותנת, מה היא עולה, ומי צריך לעלות בה, עם המספרים מהרשומות בקטלוג של ריינג׳ אופנועים.

המדרגה הראשונה: הרישיון, בין 125 ל-250

קטנוע 125 הוא כמעט תמיד רישיון A2, עד 14.6 כ׳׳ס, מגיל 16. ברגע שעוברים ל-200 או 250 סמ׳׳ק, כל הקטנועים בקטלוג רשומים ל-A1, מגיל 18; הדרגות מפורטות במדריך הרישיון. זו המדרגה שרוב הרוכבים הצעירים פוגשים ראשונה: מי שבן 16 או 17 בוחר מתוך ה-125, ומי שכבר מחזיק A1 בוחר מתוך כל הקטלוג.

מה זה אומר בכלי: סאן יאנג ג׳ויריד 125 S, 14 כ׳׳ס, A2, 23,985 ש״ח. סאן יאנג ג׳ויריד 200, אותו מרכב, 17.09 כ׳׳ס, כבר A1, 27,985 ש״ח. שלושה כוחות סוס ו-4,000 ש״ח מפרידים בין רישיון לרישיון. בדרך הזאת, קטנועי 200 כמו ה-ג׳ויריד 200 וסאן יאנג ג׳ט 14 200 הם המדרגה הראשונה מעל ה-125 למי שכבר יש לו A1 ורוצה לשמור על ביטוח של 125 עד 250.

המדרגה השנייה: הביטוח, בין 250 ל-300

ביטוח החובה לדו-גלגלי נקבע במדרגות נפח, ובתעריף הבסיס של הפול לאוקטובר 2026 מדרגת 126 עד 250 סמ׳׳ק יקרה ממדרגת ה-125 ב-49 ש״ח בשנה בלבד, ואילו מדרגת 251 עד 345 סמ׳׳ק קופצת ביותר מ-2,200 ש״ח בשנה, לפי מדריך הביטוח. זו הסיבה שקטנועי 250 קיימים בישראל: הם נותנים כמעט את ההספק של 300 במחיר הביטוח של 125. פול גז כתב כבר ב-2016 שהמדרגה הזאת היא מה שהשאיר ישראלים על 250 במקום לגדול ל-300 כמו באירופה.

בקטלוג, ה-250 הם קבוצה קטנה ומדויקת: קימקו אקסטאון 250 ST, 20.34 כ׳׳ס, 29,980 ש״ח; סאן יאנג ג׳וימקס Z+ 250, 21.5 כ׳׳ס, 31,985 ש״ח; הונדה פורזה 250, 23.2 כ׳׳ס, 182 ק׳׳ג, 38,478 ש״ח; ווג SR3, 25.5 כ׳׳ס, 155 ק׳׳ג, 28,900 ש״ח. ומולם ה-300: ג׳ויריד 300 עם 25.76 כ׳׳ס ב-30,985 ש״ח, סאן יאנג ADX 300 עם 25.76 כ׳׳ס ו-16 ליטר ב-36,985 ש״ח, ימאהה XMAX 300 עם 27.93 כ׳׳ס ב-41,985 ש״ח. ההספק של 250 טוב ושל 300 טוב קרוב; הביטוח לא.

המדרגה השלישית: ההספק, בכל צעד

בעיר, 12 כ׳׳ס של 125 מספיקים: הקטנוע יוצא ראשון מהרמזור, עובר בין המכוניות ונכנס לכל חניה. מה שחסר ל-125 מתחיל בעלייה עם נוסע ובכביש מהיר: שם 12 כ׳׳ס עובדים קשה, והמהירות נקבעת על ידי הכלי ולא על ידי הרוכב. במבחן של מגזין מוטו על קיו.ג׳יי מוטור MTX 125 מנובמבר 2024, מנוע של 14.6 כ׳׳ס תואר כמן החזקים בקטגוריה ועדיין מוגבל במהירות הסופית; זה הטבע של הנפח, לא של הדגם.

ב-250 ההספק כמעט מכפיל את עצמו, 20 עד 25 כ׳׳ס, וזה מה שמשנה את הכביש הבין-עירוני ממאמץ לנסיעה. ב-300 מוסיפים עוד קצת, 24 עד 28 כ׳׳ס, ובעיקר מרכב גדול יותר, 183 ק׳׳ג ב-XMAX 300 מול 130 בהונדה PCX 125, שנותן יציבות ברוח צד ומיגון רוח. במבחן של מגזין מוטו על ADX 300 ממרץ 2025, הקטנוע תואר ככלי עירוני שעולה בקלות למהירות הכביש המהיר ומרגיש נמרץ יותר מהג׳ויריד 300 שחולק איתו מנוע. זה ההבדל בין 250-300 ל-125: לא העיר, הדרך אליה.

מה משתנה בגוף הקטנוע

משקל. 99 עד 140 ק׳׳ג ברוב ה-125, 155 עד 182 ב-250, 183 עד 186 ב-300 הדו-גלגליים. הפער מורגש בחניה ובדחיפה, לא ברכיבה, ולמי שעובר מ-125 זה השינוי הראשון שמרגישים. גובה מושב. ב-125 יש מושבים של 755 עד 810 מ׳׳מ, ב-300 770 עד 795; הפער קטן, אבל המושב של 300 רחב יותר ולכן מרגיש גבוה יותר. מיכל. 5 עד 8 ליטר ברוב ה-125 מול 11 עד 16 ברוב ה-300, והוא קובע כמה פעמים בשבוע עוצרים לתדלק, לא כמה רחוק מגיעים; כמה הקטנוע שותה בפועל מוסבר במדריך צריכת הדלק.

גלגלים ואחסון. ל-125 העירוני גלגלים של 12 עד 14 אינץ׳ ותא שמכיל קסדה אחת לרוב; ל-300 גלגל קדמי של 15 אינץ׳ ותא שלפי מבחן מגזין מוטו על XMAX 300 מ-2017 מכיל שתי קסדות מלאות. גלגל גדול עובר בורות ברוגע, ותא גדול חוסך ארגז. שניהם לא רשומים ברשומה כמספר, ושניהם נבדקים באולם בדקה.

מי צריך לעלות מדרגה, ומי לא

נשארים על 125 אם הנסיעה היא בעיר ובפרברים, אם הרישיון הוא A2, ואם ההחזר והביטוח הם השיקול הראשון: 410 עד 850 ש״ח בחודש ברשומות של ה-125 (כולן בטבלת קטנועי ה-125), וביטוח חובה של כ-430 ש״ח בחודש בתעריף הבסיס. עולים ל-250 אם יש A1, הכביש הבין-עירוני נכנס ליום, ורוצים להישאר במדרגת הביטוח הנמוכה: זו הבחירה החכמה של מי שמסתכל על החשבון השנתי. עולים ל-300 אם הכביש המהיר הוא חלק קבוע מהיום, אם יש נוסע מאחור, ואם הנוחות של מרכב גדול שווה כ-190 ש״ח נוספים בחודש על הביטוח בלבד.

ויש סיבה אחת לא לעלות: גודל. רוכב שמרגיש את ה-PCX בחניה לא יהנה מ-XMAX 300 רק כי הוא נוסע מהר יותר. מי שמתלבט יושב על שניים ברצף באולם, ועושה את הסיבוב בחניה לפני שעושה את הסיבוב בכביש. ואת החשבון החודשי המלא, החזר וביטוח של 125 מול 300, ערכנו במאמר נפרד שמחכה לפרסום.

איך השוק בוחר

לפי סיכום המכירות של מגזין מוטו לשנת 2025, 38% מהקטנועים שנמכרו בישראל היו עד 125 סמ׳׳ק, כשליש היו בנפח 251 עד 500, ורק כשליש מזה בנפח 126 עד 250. כלומר הישראלים מדלגים על המדרגה האמצעית: או 125 לעיר, או 300 ומעלה לדרך. הקטנוע הנמכר באותה שנה היה XMAX 300, ואחריו הונדה ADV350, ואז קימקו מובי 125. המדרגה של ה-250 נשארת למי שעושה את החשבון של הביטוח, וזה מיעוט.

סיכום

קטנוע 125 מול 250 מול 300: הרישיון משתנה בין 125 ל-250, הביטוח בין 250 ל-300, וההספק עולה בכל מדרגה. 125 לעיר וב-A2, 250 לכביש במחיר הביטוח של 125, 300 לכביש המהיר עם מרכב גדול. את שלושתם רואים זה ליד זה בקטגוריית הקטנועים בקטלוג ובאולם במבצע חורב 11, פתח תקווה, והקטנוע הנוכחי נכנס לעסקה בטרייד-אין. מימון של 100% ממחיר הכלי לכל מי שוועדת האשראי מאשרת, מגיל 18 עם רישיון נהיגה. *6047, ובוואטסאפ 050-7272971.

שאלות נפוצות על 125, 250 או 300

מה ההבדל ברישיון בין קטנוע 125 ל-250?
קטנוע 125 הוא כמעט תמיד A2, עד 14.6 כ׳׳ס, מגיל 16. קטנועי 200 ו-250 בקטלוג רשומים כולם ל-A1, מגיל 18. זו המדרגה הראשונה, והיא נופלת בין 125 ל-200, לא בין 250 ל-300.
למה יש בכלל קטנועי 250 בישראל?
בגלל הביטוח. מדרגת 126 עד 250 סמ׳׳ק עולה בתעריף הבסיס של הפול כמעט כמו 125, ומעל 250 המחיר קופץ ביותר מ-2,200 ש״ח בשנה. קטנוע 250 נותן 20 עד 25 כ׳׳ס במחיר הביטוח של 125.
האם קטנוע 125 מתאים לכביש מהיר?
הוא מגיע לשם, אבל עובד קשה: 12 עד 14.6 כ׳׳ס מספיקים לעיר ולפרברים, ובעלייה עם נוסע או ברוח צד המהירות נקבעת על ידי הכלי. מי שהכביש המהיר הוא חלק קבוע מהיום שלו ירוויח מ-250 או 300.
מה ההבדל בין קטנוע 250 ל-300 בכביש?
קטן. 20 עד 25 כ׳׳ס ב-250 מול 24 עד 28 ב-300 לפי הרשומות, והמרכב של 300 לרוב גדול וכבד יותר, 183 ק׳׳ג ב-XMAX 300 מול 155 בווג SR3. ההבדל הגדול ביניהם הוא בביטוח, לא בכביש.
כמה שוקל קטנוע 300 לעומת 125, ואיפה מרגישים את זה?
130 ק׳׳ג בהונדה PCX 125 מול 183 ק׳׳ג בימאהה XMAX 300, לפי הרשומות. ברכיבה המשקל הוא יציבות; בחניה ובדחיפה אחורה הוא מה שמרגיש מי שעובר מ-125, ולכן בודקים אותו באולם לפני הרכיבה.
מתי שווה לעלות מ-125 ל-300?
כשהכביש המהיר נכנס ליום-יום, כשיש נוסע מאחור, וכשהנוחות של מרכב גדול, מיכל של 13 ליטר ותא לשתי קסדות שווה כ-190 ש״ח נוספים בחודש על ביטוח החובה בתעריף הבסיס, ועוד ההפרש בהחזר. מי שרוכב רק בעיר משלם את זה על יכולת שלא ישתמש בה.

הדגמים במאמר

מחיר והחזר חודשי מעודכנים מהקטלוג.

עוד מהמגזין

לכל המאמרים

ייעוץ חינם לרכישת אופנוע חדש

שלח פרטים ונציגי המכירות שלנו ישמחו לסייע לך בבחירת הרכב הבא שלך!

שתף באמצעות

מוזמנים לעקוב אחרינו גם ברשתות החברתיות ״ריינג׳ אופנועים - Range Motorcycles"

20 מאמרים לקריאה

מגזין ריינג׳ אופנועים

במגזין ריינג' תמצא טיפים חכמים לרכישת אופנוע או קטנוע, מדריכי מימון וליסינג, סקירות דגמים ועדכוני שוק שיעזרו לך לקבל החלטות מדויקות ובטוחות יותר.

רוצה לקבל הצעה משתלמת מריינג׳?

נציגי השירות שלנו ישמחו לסייע לך בבחירת האופנוע הבא שלך ולהעניק לך את חווית הרכישה השקופה והנעימה ביותר, אנו זמינים עבורך לכל שאלה!