תוכן העניינים11 נושאים
אופנוע תיור לנסיעות ארוכות נבחר לפי ארבעה מספרים שכתובים ברשומה ולא לפי ההספק: נפח המיכל, גובה המושב, המשקל, ואם יש או אין מיגון רוח. כלי של שעתיים בכביש מהיר צריך מיכל של 17 ליטר ומעלה, מושב שמתאים לגוף גם אחרי השעה השלישית, ומשקף שמוריד את הרוח מהחזה. בקטלוג של ריינג׳ יש חמישה דגמי ספורט-תיור ועוד כעשרה אדוונצ׳רים של כביש שעונים על התנאים האלה, ובמאמר הזה עוברים עליהם לפי מה שקובע ביום ארוך.
תיור הוא שימוש, לא קטגוריה אחת
בקטלוג אין ז׳אנר בשם "תיור" עם דגמים, ויש לזה סיבה. כלי התיור של היום מגיעים משתי משפחות: ספורט-תיור, שהוא נייקד או ספורט עם משקף, מושב ארוך ואפשרות למזוודות, ואדוונצ׳ר של כביש, שהוא כלי גבוה עם מתלים ארוכים שמעולם לא יראה חול. הונדה NT1100 הוא הדוגמה המובהקת לראשון: בנוי על הבסיס של האפריקה טווין, עם גלגלי 17 אינץ׳ וצמיגי כביש, מושב נוח ומיגון רוח, כלי כביש ידידותי לרכיבה יומית ולטווח ארוך עם מורכב וציוד.
ימאהה טרייסר 9 הוא הדוגמה לכיוון השני של אותה משפחה: אותו מנוע של ה-MT-09, 890 סמ׳׳ק ו-118.6 כ׳׳ס לפי הרשומה, עטוף במשקף, מיכל של 18 ליטר ומושב שמתכוונן לשני גבהים. כלי שמהיר כשמבקשים ממנו ונוח כשלא. ההבדל בין השניים הוא האופי: הונדה בנתה כלי יעיל ורגוע, ימאהה בנתה כלי שלא שכח מאיפה הוא בא.
המיכל: המספר הראשון
יום של תיור הוא 300 עד 500 ק׳׳מ, ומיכל קטן הופך אותו לסדרת עצירות. ברשומות הקטלוג המיכלים של כלי התיור מתחילים ב-17 ליטר: טרייסר 7 17 ליטר, הונדה NX500 17.5, טרייסר 9 18 ליטר, קוואסאקי Versys 650 ו-800MT Touring 19 ליטר, סוזוקי V-Strom 800 DE ו-V-Strom 1050 20 ליטר, NT1100 20.4 ליטר, Versys 1100 SE 21 ליטר, SRT 800X 24 ליטר, ואפריקה טווין Adventure Sports 24.8 ליטר. המספר הזה אומר כמה תחנות דלק נכנסות ליום, בלי לחשב ממנו טווח, כי הצריכה תלויה במהירות ובמטען, כמו שמוסבר במדריך צריכת הדלק.
המושב והמשקל: המספרים של הגוף
בתיור יושבים על הכלי שעות, ולכן גובה המושב חשוב פעמיים: כשעוצרים עם מטען ומורכב, וכשיורדים ממנו בסוף היום. כלי התיור בקטלוג נעים בין 820 מ׳׳מ ב-NT1100 ל-850 או 870 מ׳׳מ באפריקה טווין Adventure Sports. 800MT Touring על 825, NX500 על 830, טרייסר 7 ו-SRT 800X על 835, Versys 1100 על 840, Versys 650 על 845, טרייסר 9 על 845 או 860. רוכב בגובה 1.70 מ׳ מתחיל מהדגמים שמתחת ל-830 ובודק את השאר עם מושב נמוך אופציונלי, כמו שהרשומה של האפריקה טווין מציינת.
המשקל של כלי תיור הוא בין 196 ק׳׳ג בהונדה NX500 ל-263 ק׳׳ג ב-SRT 800X, ובדגמים עם DCT מתווספים כעשרה ק׳׳ג, כמו שרשום ל-NT1100 (238 ו-248). המשקל הזה לא מורגש בנסיעה, והוא מורגש מאוד בחניה משופעת עם מזוודות מלאות. מי שמטייל לבד בוחר בצד הקל של הטווח, ומי שמטייל בזוג מקבל את המשקל בתמורה ליציבות.
מיגון רוח: מה בודקים באולם
המשקף הוא מה שמבדיל יום נוח מיום מתיש, ובודקים אותו בשלושה דברים: האם הוא מתכוונן, האם הכיוונון נעשה ביד ובלי כלים, והאם הרוח פוגעת בקסדה או עוברת מעליה כשיושבים זקוף. ב-NT1100 המשקף מתכוונן, אבל לא תוך כדי רכיבה, וזה בדיוק הדבר שרוכב ארוך-טווח רוצה לדעת לפני שהוא קונה. בטרייסר 7 בדור החדש המשקף מתכוונן, והמושב מתכוונן גם הוא. באולם מבקשים לשבת על הכלי בתנוחת נסיעה ולבדוק לאן מגיע הקצה העליון של המשקף ביחס לקו העיניים. על סוגי המשקפים ומה כל אחד עושה לרוח כתבנו במדריך מיגון הרוח.
הילוכים אוטומטיים בתיור
תיור הוא המקום שבו תיבה אוטומטית מצדיקה את עצמה: פקק של שעה בכניסה לעיר אחרי 400 ק׳׳מ. NT1100 מוצע עם DCT לפי הרשומה, וטרייסר 9 מגיע גם בגרסאות Y-AMT לפי הודעת היבואן. בדיקה ארוכה של ה-NT1100 עם DCT הגיעה למסקנה שעם התיבה האוטומטית הכלי הזה שלם, ומי שמתלבט ינסה את שתי הגרסאות בנסיעת מבחן. על ההבדל בין DCT, Y-AMT וקטנוע כתבנו במדריך האוטומטיים.
חמישה כלי תיור, מול המספרים
השוואת אופנועים
YAMAHA TRACER 7
|
SUZUKI DL 800 V-Strom DE
|
YAMAHA TRACER 9
|
HONDA NT1100
|
HONDA XL750 TRANSALP
|
|
|---|---|---|---|---|---|
| נפח מנוע (סמ"ק) | 689 סמ״ק | 776 סמ"ק | 890 סמ״ק | 1,084 סמ"ק | 755 סמ"ק |
| כוח סוס | 73.2 כ"ס | 83.1 כ"ס | 118.6 כ"ס | 102 כ״ס | 92 כ"ס ב-9,500 סל"ד |
| גובה מושב | 835 מ"מ | - | 845-860 מ"מ | 820 מ"מ | 850 מ"מ |
| משקל יבש | 197 ק"ג | - | 219 ק"ג | 238 ק"ג (248 ק"ג - DCT) | 208 ק"ג |
| נפח דלק | 17 ליטר | 20 ליטר | 18 ליטר | 20.4 ליטר | 16.9 ליטר |
| מחיר | ₪64,985 | ₪75,970 | ₪82,985 | ₪99,268 | ₪76,268 |
בטבלה רואים את שתי המשפחות זו לצד זו: טרייסר 7 ו-9 ו-NT1100 מהספורט-תיור, V-Strom 800 DE והונדה טרנסאלפ מהאדוונצ׳ר. ההבדל שרואים מיד הוא גובה המושב, 820 עד 860 בראשונים מול 850 בטרנסאלפ, וההבדל שלא רואים הוא הגלגל הקדמי: 17 אינץ׳ בכלי הכביש, 21 אינץ׳ באדוונצ׳ר, שמשנה את ההיגוי במהירות.
איך בוחרים, בסדר הזה
קודם הרישיון: טרייסר 7, Versys 650 וטרנסאלפ רשומים ל-A1 בגרסה מוגבלת ול-A בגרסה מלאה, הונדה NX500 רשום ל-A1, ואת השאר רק ל-A; את הדרגות פירטנו במדריך הרישיון. אחר כך המיכל, מול אורך היום שאתם מתכננים. אחר כך גובה המושב והמשקל, עם מזוודות בדמיון. אחר כך המשקף. ורק בסוף ההספק: 73 כ׳׳ס של טרייסר 7 מספיקים לכביש 6 עם מורכב, ו-118 כ׳׳ס של טרייסר 9 הם עניין של אופי.
מי שחלק מהדרך שלו הוא שבילי עפר הולך לכיוון השני של המשפחה, ובמדריך האדוונצ׳ר יש את כל 44 הרשומות לפי גלגל קדמי ומתלים. מי שרוכב בעיקר בעיר ומטייל פעם בחודש בוחר נייקד ומוסיף משקף, וחוסך משקל ביום-יום.
מחיר ומימון
כלי תיור בקטלוג יושבים בין 51,268 ש״ח להונדה NX500 ו-124,268 ש״ח לאפריקה טווין Adventure Sports, עם החזר חודשי משוער של 1,410 עד 3,420 ש״ח לפי הרשומות. בריינג׳ אופנועים מימון של 100% ממחיר הכלי לכל מי שוועדת האשראי מאשרת, מגיל 18 עם רישיון נהיגה, ואת הכלי הנוכחי מכניסים בטרייד-אין. על ליסינג לכלי תיור, שמתחלף כל שנתיים-שלוש, כתבנו במדריך נפרד.
סיכום
אופנוע תיור לנסיעות ארוכות נבחר לפי המיכל, המושב, המשקל והמשקף, ורק בסוף לפי ההספק. בקטלוג של ריינג׳ חמישה דגמי ספורט-תיור וכעשרה אדוונצ׳רים של כביש עם מיכל של 17 ליטר ומעלה, מ-NX500 ועד אפריקה טווין. יושבים עליהם באולם בתנוחת נסיעה, בודקים את המשקף מול קו העיניים, ומתאמים נסיעת מבחן לפני שחותמים: על כל דגם שבמלאי, בתיאום מראש ועם רישיון מתאים, סיבוב סביב האולם. ריינג׳ אופנועים, מבצע חורב 11, פתח תקווה, א׳-ה׳ 9:00-18:00, ו׳ וערבי חג 9:00-13:00, שבת סגור. *6047, ובוואטסאפ 050-7272971.
שאלות נפוצות על אופנוע תיור
מה ההבדל בין ספורט-תיור לאדוונצ׳ר?
איזה גודל מיכל צריך לנסיעות ארוכות?
כמה שוקל אופנוע תיור?
מה בודקים במשקף לפני שקונים?
האם כדאי אופנוע תיור עם תיבה אוטומטית?
איזה אופנוע תיור מתאים לרישיון A1?
הדגמים במאמר
מחיר והחזר חודשי מעודכנים מהקטלוג.






